Rehabilitacja ruchowa według definicji jest to usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu, jako że większość naszych pacjentów to dzieci z autyzmem i podobnymi zaburzeniami, my zajmujemy się w ich przypadku również usprawnianiem psychoruchowym.
W indywidualnym programie (1:1) muszą być dobrane odpowiednie metody usprawniania i rodzaj stosowanych ćwiczeń, tak, aby maksymalnie pobudzały one dziecko do rozwoju, a jednocześnie nie przeciążały go zbytnio fizycznie.
Nasz rehabilitant nie skupia się tylko i wyłącznie na samej stymulacji ruchowej lecz dba też o rozwój i kondycję psychiczną dziecka.
Oczywiście w terapii kładziemy nacisk na:
- poprawę funkcji ruchowych,
- reedukację postawy ciała,
- naukę prawidłowych wzorców ruchowych i naukę ich wykorzystywania w czynnościach dnia codziennego,
- normalizację napięcia mięśniowego,
- zwiększenie wytrzymałości i siły mięśniowej,
- trening równowagi i orientacji w przestrzeni,
- trening ogólnej wydolności organizmu,
- dostosowanie pomocy ortopedycznych,
Z terapii korzystają również dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami neurologicznymi i rozwojowymi, zaburzeniami napięcia mięśniowego, problemem asymetrii ułożeniowej i asymetrii czaszki, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego, nieharmonijnym rozwojem psychoruchowym.
Rehabilitację poprzedza przeprowadzenie diagnozy rozwoju ruchowego i zaplanowanie terapii poprzez określenie najważniejszych celów usprawniania a w przypadku dzieci z autyzmem po konsultacji z ich terapeutą prowadzącym, czyli terapeutą ABA.
Większość dzieci z autyzmem pomimo swojej pozornej sprawności ruchowej posiada wyraźne braki w prawidłowym odczuwaniu swojego ciała, zaburzenia w poruszaniu się oraz trudności w koordynacji ruchowej. Systematycznie prowadzi się proste ćwiczenia gimnastyczne, wykorzystując również przyrządy.
Na początku zajęć trzeba wielokrotnie pokonywać lęk dzieci przed sprzętem i wykonaniem ćwiczeń. Początkowo dzieci często trzymają się kurczowo sprzętu i odmawiają współpracy.
Trzeba im udzielać pomocy prawie przy każdym ćwiczeniu. Z czasem potrafią prawie wszystkie-wykonywać stale powtarzające się ćwiczenia i mają coraz więcej zaufania do siebie samych.
Kwalifikacje prowadzących zajęcia
– Rehabilitacja: ukończone Studium medyczne, Wydział Rehabilitacji.