Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „Odzyskać Więzi” realizuje projekt  „TRAMPOLINA” , który ma charakter ogólnopolski i jest skierowany do 150 dzieci i dorosłych z 8 województw.

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności i aktywności społecznej u 150 niepełnosprawnych osób ze spektrum autyzmu oraz innych zaburzeń neurorozwojowych poprzez nabycie przez nich kompetencji, umiejętności niezbędnych do zwiększania ich samodzielności w wyniku prowadzenia kompleksowej rehabilitacji funkcjonalnej, społecznej realizowanej poprzez różne formy zajęć terapeutycznych, aktywizujących indywidualnych i grupowych.

Projekt „TRAMPOLINA” gwarantuje 150 osobom z autyzmem i innymi zaburzeniami neurorozwojowymi terapię na każdym poziomie ich funkcjonowania, bierze pod uwagę wszelkie rodzaje deficytów w autyzmie, zapewnia wieloaspektową specjalistyczną całościową interwencję terapeutyczną, dzięki której osoba niepełnosprawna ma możliwość nabycia umiejętności uczenia się, mówienia, opanowuje trening samodzielności, ćwiczy umiejętności społeczne i życie z innymi.

Beneficjenci ostateczni projektu muszą spełniać następujące warunki:
a) posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, b) posiadać dokument potwierdzający zdiagnozowany autyzm lub podobne zaburzenie

W ramach projektu przeprowadzone zostaną następujące formy wsparcia: behawioralna, pedagogiczna, integracja sensoryczna, logopedyczna, psychologiczna, neurokinezjologia, rehabilitacja, Trening Umiejętności Społecznych, Tomatis i inne.  W ramach projektu zorganizowane będą również  kolonie, w trakcie których beneficjenci w towarzystwie swoich terapeutów będą utrwalać nabyte podczas całorocznych terapii umiejętności. Projekt umożliwia też włączenie się w życie kulturalne, sportowe dzięki cyklicznym czterem 2-dniowym wyjazdom TUS, tzw. „wycieczki” (bez rodziców).
Projekt uwzględnia również coroczny udział 15 dzieci z autyzmem z Polski, które na co dzień nie mają dostępu do specjalistycznej i nowoczesnej terapii, jak podopieczni stowarzyszenia, oferując tej grupie 1-tyg. Intensywną Terapię Wakacyjną.

Projekt dofinansowany jest z Budżetu Państwa z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i realizowany będzie w terminie od 01.04.2022 –31.03.2025r.

Konkursu 1/2021 „Sięgamy po sukces” ogłoszony w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Kierunek pomocy 2: zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie: 1 521 372,64zł

Wartość całkowita projektu: 1 721 537,20zł

W trakcie trwania projektu realizowane będą następujące formy wsparcia:

FORMA WSPARCIA TERMIN MIEJSCE
Trening Umiejętności Społecznych przez cały czas trwania projektu Płock, ul 3 maja 18/204, teren miasta Płocka
Trening wg Tomatisa przez cały czas trwania projektu Płock, ul 3 maja 18/204
Zajęcia świetlicowe-aktywizujące przez cały czas trwania projektu Płock, ul 3 maja 18/205
gimnastyka korekcyjna, zajęcia sportowe przez cały czas trwania projektu MOSiR – sala gimnastyczna i basen- Płock, ul. 3 maja 4, 09-402 Płock
TUS wyjazdowy tzw. kolonie 30.07.2022-05.08.2022 Szeligi k. Ełku , Selment Resort, 19-301 Ełk
zajęcia aktywizująco-opiekuńcze tzw. półkolonie 08-12.08.2022 Płock, ul 3 maja 18/204, atrakcje na terenie Płocka
zajęcia aktywizująco-opiekuńcze tzw. półkolonie zimowe 20-24.02.2023 Płock, ul 3 maja 18/204, atrakcje na terenie Płocka
wyjazdy aktywizująco-uspołeczniające tzw. wycieczki 25-26.06.2022 Wrocław
27-28.08.2022 Lublin
10-11.12.2022 Warszawa
18-19.03.2023 Toruń – Trójmisto

Wycieczka do Warszawy

W dniach: 10-11 grudnia 2022 odbyła się już trzecia dwudniowa wycieczka naszych podopiecznych korzystających z dofinansowania w ramach projektu TRAMPOLINA.

W trakcie wycieczki dzieci zwiedzały Ogrody Światła w Wilanowie, fabrykę czekolady Wedel – gdzie odbyły się warsztaty czekoladowe, zasmakowały w podróży stołecznym merem (dla wielu po raz pierwszy), doświadczali magii w Muzeum Iluzji

Poniżej galeria zdjęć z tej Warszawskiej wyprawy

Wycieczka do Lublina

W dniach 27-28 sierpnia na koniec wakacji pojechaliśmy do Lublina. Nie spodziewaliśmy się, że to takie piękne miasto. Zawsze staramy się aby program był ciekawy i dopasowany dla naszych dzieci. Tym razem też trafiliśmy z atrakcjami w 10-tkę !

Przywitał nas Poleski Park Narodowy i piękna wręcz wymarzona pogoda na spacery, następnie przejechaliśmy na pyszne warsztaty w Regionalnym Domu Cebularza gdzie mogliśmy spróbować swoich sił w wypiekaniu tradycyjnych wypieków, no i oczywiście zwiedzaliśmy, zwiedzaliśmy, zwiedzaliśmy…

Kolonie 2023

Tym razem trafiliśmy na Mazury

Koloniści Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Autyzmem „”Odzyskać Więzi” mają się dobrze. Zdobywają coraz to śmielsze patenty, podbili park linowy, widać, jak bardzo zaowocowała dobrze prowadzona terapia SI. Mała Lenka śmigała na wysokościach parku linowym, jakby robiła to całe życie. Była bardzo zawiedziona, gdy jej terapeuta SI oznajmił, że nie potrzebuje już tych zajęć. Patrząc na ich umiejętności, głód przygody trudno uwierzyć, że to te same dzieciaki, które do nas trafiły przed laty. Cudownie obserwować, jak podczas wspólnego tańca ona i on rozmawiają ze sobą. Razem chodzą na TUS, uczyliśmy ich wzajemnych pogawędek, dzielenia się emocjami, informacjami i to działa, kiedy Starszaki sami idą do baru i zamawiają dla siebie oraz niemówiacego kolegi przekąskę. Jest samodzielność, praca zespołowa, są dotrzymane zasady zachowania w miejscu publicznym. Te wielkie dziś chłopaki są z nami od przedszkola, lekko nie było, dlatego ten widok tak wzrusza i cieszy jednocześnie TUS wyjazdowy to pomysł realizowany już 7 rok. Nasi podopieczni, którzy nabyli dzięki prowadzonym przez nas terapiom kompetencje społeczne, emocjonalne, współdziałania w grupie dostają zielone światło od swoich terapeutów, że są gotowi na uczestnictwo w 7dniowym turnusie TUS na wyjeździe w atrakcyjnym miejscu. W tym roku 9 nowych dzieci brało udział w zorganizowanych przez nas koloniach dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Najpierw zabieraliśmy je na dwudniowe wycieczki, by sprawdzić zachowanie, gotowość do bycia poza domem, spania w nowym miejscu bez mamy i taty. Wśród dziewięciorga nowych uczestników są Lenka i Staś, takie tycie maluchy, które nie dość, że razem brali udział w tej samie grupie TUS dla przedszkolaków, to idą po wakacjach razem do tej samej szkoły integracyjnej, ba, do tej samej klasy pierwszej i nawet zaklepali sobie siedzenie w jednej ławce.
Kolonie dla tej dwójki pomimo tak młodego wieku okazały się łatwizną. Dzielnie maszerowali 5km do zabytkowej kolei, brali udział we wszystkich aktywnościach.
Jesteśmy z Was wszystkich strasznie dumni. Obiecujemy, że w kolejnym roku kolonie będą dłuższe, żebyście nie byli tak zaskoczeni jak dziś, że jutro powrót. Tak, czas zleciał szybko, bo był miły i pełny atrakcji.

pogoda dopisała i wszyscy uczestnicy spędzili wspaniały tydzień .. a jak się bawili niech pokażą poniższe zdjęcia

Wycieczka do Trójmiasta

W ramach projektu TRAMPOLINA dofinansowanego przez PFRON w dniach 18-19 marca 2023roku wybraliśmy się do Trójmiasta na dwudniową wycieczkę. Po drodze zatrzymaliśmy się w przepięknym Toruniu aby pospacerować po tamtejszej starówce i obejrzeć spektakl w teatrze lalek BAJ. Dalej ruszyliśmy prosto do Gdańska gdzie zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Eksponaty zrobiły ogromne wrażenie na naszych podopiecznych. Wieczorem uspokoiliśmy emocje spacerując nad brzegiem morza. Kolejnego dnia wybraliśmy się na zwiedzanie Muzeum Emigrantów w Gdyni i Centrum Nauki Eksperyment, po których udaliśmy się na pyszny obiad i ruszyliśmy w drogę powrotną.

Rozpoczęliśmy drugi rok realizacji projektu TRAMPOLINA

Termin: 01.04.2023 – 31.03.2024

Kwota dofinansowania z PFRON: 1 925 787,97 zł

Kwota całkowita projektu: 2 027 145,23 zł

W trakcie trwania projektu realizowane będą następujące formy wsparcia:

FORMA WSPARCIA TERMIN MIEJSCE
Trening Umiejętności Społecznych przez cały czas trwania projektu Płock, ul Cicha 12a, teren miasta Płocka
Trening wg Tomatisa przez cały czas trwania projektu Płock, ul. Cicha 12a
Zajęcia świetlicowe-aktywizujące przez cały czas trwania projektu Płock, ul. Cicha 12a
gimnastyka korekcyjna, zajęcia sportowe przez cały czas trwania projektu Płock, ul. Cicha 12a
TUS wyjazdowy tzw. kolonie 13.08.2023-19.08.2023 Jarosławiec, ul. Bałtycka 67, Ośrodek BARKA
zajęcia aktywizująco-opiekuńcze tzw. półkolonie 21-25.08.2023 Płock, ul Cicha 12a, atrakcje na terenie Płocka
zajęcia aktywizująco-opiekuńcze tzw. półkolonie zimowe 15-19.01.2024 Płock, ul Cicha 12a, atrakcje na terenie Płocka
wyjazdy aktywizująco-uspołeczniające tzw. wycieczki 24-25.06.2023 Bory Tucholskie/Bydgoszcz
23-24.09.2023 Olsztyn/Olsztynek
02-03.12.2023 Łódź/Tomaszów Mazowiecki

Wycieczka Bory Tucholskie/Bydgoszcz

Nasi podopieczni wyjechali na kolejną wycieczkę. Tym razem, korzystając z pięknej pogody, spędziliśmy większość czasu na łonie natury. Dzieci miały okazję pospacerować z przewodnikiem ścieżką edukacyjną Parku Narodowego w Borach Tucholskich. Zaraz po pysznym obiedzie udaliśmy się w podróż statkiem po rzece Wdzydze. Na koniec dnia było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy 🙂

Drugi dzień wycieczki spędziliśmy bardziej interaktywnie: za nami zwiedzanie Muzeum Brudu w Bydgoszczy i warsztaty mydlarskie oraz kosmiczna interaktywna wystawa w  Cosmoparku.

Zapraszamy do oglądania galerii

KOLONIE – Ośrodek wypoczynkowy BARKA w Jarosławcu

W tym roku wybraliśmy się do Jarosławca – tam nas jeszcze nie było 🙂

Program kolonii jak zawsze był bogaty w różnorodne atrakcje, m.in. wycieczka do Mega Parku w Grudziądzu, wycieczka do Muzeum Dinozaurów w Malborku, Muzeum Bursztynu, Rejs statkiem, Park linowy, basen, ognisko, dyskoteka poza tym dużo  zabaw na świeżym powietrzu.

Zapraszamy do oglądania galerii

Wycieczka do Olsztyna 23-24 09.2023

Na początku roku szkolnego wybraliśmy się na kolejną dwudniową wycieczkę do Olsztyna. Wśród atrakcji