Podopieczni  Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „Odzyskać Więzi” w pierwszym tygodniu sierpnia uczestniczyli w turnusie TUS, zwanym przez nas wszystkich „koloniami”. Wyjazd odbył się  w ramach projektu „Tak. Potrafisz” dofinansowanego przez PFRON. Cała ekipa kolonijna liczyła 31 osób, w tym 20 dzieci i młodzieży z ASD oraz 11 opiekunów. Spędziliśmy cudowne chwile w nadmorskiej miejscowości Rowy. Nasi podopieczni mieli zapewnione zajęcia terapeutyczne oraz rekreacyjne, udoskonalali umiejętności społeczne, komunikacyjne, wykonywania poleceń czy samoobsługi, uczyli się kontroli emocji, współpracy oraz efektywnego spędzania czasu wolnego. A co najważniejsze: czuli się bezpiecznie, czerpali radość z zabawy, pokonywali swoje słabości, a ich rodzice mogli swobodnie wypocząć, ponieważ wiedzieli, że ich dziecko jest pod fachową i troskliwą opieką. Dzięki wspaniałej atmosferze i jasnym zasadom jest motywacja do dalszej pracy nad sobą.

Będąc w Rowach mieliśmy okazję zorganizowania wycieczek do Słowińskiego Parku Narodowego (gdzie przewędrowaliśmy bagatela 8,5 km pieszo), Doliny Charlotty (tam odwiedziliśmy ZOO i fokarium) oraz Ustki (płynęliśmy statkiem). Wieczorami podziwialiśmy zachody słońca, bawiliśmy się przy ogniskach, a także tańczyliśmy na dyskotekach, podczas których odkryliśmy, że nasi podopieczni to prawdziwi królowie parkietu!

To były mega aktywne, cudowne kolonie, pełne atrakcji, emocji i wrażeń!!  Nasi podopieczni zdali prawdziwy egzamin z życia, codziennie zaliczali nowe sprawności z samodzielności, społecznej wzajemności, bycia sobą w grupie i z grupą.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, którą znajdziecie tutaj.