Loading...

Metoda Tomatisa

/Metoda Tomatisa
Metoda Tomatisa2017-04-16T10:51:51+00:00

Stymulacja audio-psycho-lingwistyczna metodą Tomatisa

 Metoda Tomatisa polega na treningu słuchowym przeprowadzanym za pomocą urządzenia zwanego elektronicznym uchem. Trening ten składa się z sesji, podczas których osoba poddawana terapii słucha specjalnie przygotowanego materiału dźwiękowego. Jego uzupełnieniem są dodatkowe konsultacje z terapeutą i ocena audio-psycho-fonologiczna.

Twórcą metody był dr Alfred Tomatis – audiolog, specjalista z zakresu psychofonologii i muzyki.

Pracujemy na najnowszym sprzęcie firmy Young Digital Planet, we współpracy z Tomatis Développement– producentem sprzętu oraz opracowanych dla niego programach.

Wcześniejszy program standardowy wykorzystywał muzykę Mozarta i chorały gregoriańskie, nie było w nim filtrowania ani dostosowania balansu w lewym i prawym uchu.

Dziś traktowany jest jako etap podstawowy i jest wstępem do programu filtrowanego (etap zaawansowany). Czas trwania muzyki w programie standardowym – etap podstawowy:

 • Mozart Nie Filtrowany (MNF) 20 min (około)
 • Chorały gregoriańskie (CG) – 20 min (około)
 • Mozart Nie Filtrowany (MNF) 20 min (około)
 • Chorały gregoriańskie (CG) – 20 min (około)

Maksymalny czas, w którym pacjent jest w stanie siedzieć i słuchać bez potrzeby zrobienia przerwy, to około półtorej godziny i stanowi JEDNOSTKĘ TERAPII.

 1.  Diagnoza– test uwagi słuchowej – badanie przy pomocy specjalistycznego modułu dźwiękowego, umożliwiające zaprogramowanie indywidualnego programu terapii. Test i konsultacja trwa około godziny.
 2.  Terapia metodą prof. A.Tomatisa:

1.ETAP PODSTAWOWY

 • I SESJA – program wprowadzający, polega na stymulacji organicznego mechanizmu ucha tak, by reagowało na szerszy zakres dźwięków.

Składa się z 30 jednostek słuchania przetworzonego materiału dźwiękowego; 15 dni po 1h 30 min (test kontrolny)

 • II SESJA – program podstawowy, polega na stymulacji zdolności słuchania i przetwarzania dźwięków zewnętrznych;

8 dni po 1h 30 min (test kontrolny)

 • III SESJA – program utrwalający, opcjonalnie – w zależności od postępów i potrzeb dziecka możliwe jest wydłużanie terapii o kolejne, ośmiodniowe programy utrwalające;

8 dni po 1h 30 min (test kontrolny)

2.ETAP ZAAWANSOWANY– po 6 miesiącach

 • I SESJA – program przypominający, ukierunkowany na stymulację ukształtowanej wcześniej uwagi słuchowej; 5 dni po 1h30
 • II SESJA – program filtrowany faza 1, polega na powrocie do dźwięków słyszanych w życiu płodowym, co stymuluje wiele ważnych procesów nerwowych; 4 dni po 1h30
 • III SESJA – program filtrowany faza 2, polega na powrocie do dźwięków, w których nie ma filtrów; 4 dni po 1h30
 • IV SESJA – program filtrowany faza 3, kształtuje świadomość słuchową, stymulującą korekcję dróg nerwowych; 4 dni po 1h30

3. ETAP AKTYWNEGO SŁUCHANIA

Technika polegająca na słuchaniu własnego głosu, umożliwiająca słyszenie pełnego zakresu częstotliwości we własnym głosie. Wspomaga uwagę słuchową oraz chęć do mówienia i angażowania się w świat zewnętrzny.